Dożynki

Dożynki Gminne to ukoronowanie całorocznego trudu rolników, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów.

 

Z dożynkami wiąże się szereg ciekawych obyczajów i tradycji, z których dzisiaj kojarzymy najbardziej wieńce dożynkowe, niesione jako dar przed ołtarz kościoła parafialnego, a później na plac zabawy plenerowej.

  

W naszej Gminie co roku obchodzone są uroczystości dożynkowe w jednej miejscowości na terenie naszej gminy.

Do dożynek wioska przygotowuje się dużo wcześniej. Wszyscy sprzątają swoje posesje, aby w ten dzień było schludnie, odświętnie i czysto. Starsze mieszkanki przygotowują z ziół, zbóż, warzyw, owoców przepiękne wieńce dożynkowe, które nie raz okazują się dziełem sztuki. Wkładają w to całe serce i spędzają dzięki temu wspólnie czas  kilka dni przed uroczystościami.

W dniu dożynek odbywa się konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy i zwycięskie drużyny otrzymują nagrody z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza oraz specjalne wyróżnienie od Dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach Pawła Grzyba. Mieszkańcy mają swoje stragany dzięki czemu mogą własnoręcznie przygotowywać  wyroby i przepyszne jedzenie, np. smalec z ogórkiem i chlebem, naleśniki czy pierogi. W godzinach popołudniowych uroczystości dożynkowe rozpoczyna  polowa msza, podczas której uczestnicy imprezy dziękują Bogu za plony i modlą się o dorodny przyszły rok. Po mszy każdy ma okazję zwiedzić stoiska wszystkich wiosek, obejrzeć wieńce dożynkowe i kupić pamiątkę na straganach.. Jest także wiele atrakcji dla dzieci, każda pociecha znajdzie coś dla siebie. Są tam m.in. dmuchane zamki, trampoliny, przejażdżka kucykiem, malowanie twarzy, turnieje piłkarskie, turnieje piłki siatkowej, turnieje wędkarskie oraz koncerty zespołów lokalnych, koncerty uczestników warsztatów Ośrodka Kultury i Sportu, a na koniec występuje gwiazda wieczoru. Tegoroczną gwiazdą jest zespół disco polo „Power Play”. Następnie wszyscy obecni na placu bawią się przy myzyce tanecznej do białego rana.

 

Zaangażowany i bardzo pomysłowy zespół naszego Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu włącznie z władzami gminy przykłada się do realizacji wielu pomysłów, które mają poprawiać humor, bawić oraz radować mieszkańców naszej Gminy w tak ważnych dniu dniu jakim są Dożynki.

Pragniemy zaangażować zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzież do wspólnego uczestnictwa w tych corocznych obchodach.

Bardzo się cieszymy, że impreza cieszy się coraz większą popularnością oraz że jest tak bardzo pozytywnie odbierana. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych Dożynkach , gdyż aktywnie pracujemy nad tym, aby ten czas był spędzony jak najmilej oraz aby wzbudzał same pozytywne emocje.

Polecamy